Зміст:

1. ➡️ Лезо ножа

2. ➡️ Типи точилок

3. ➡️ Матеріал точила

4. ➡️ Тип ріжучої кромки

 

Підтримувати ріжучу кромку ножа в ідеальному стані можна тільки з використанням спеціальної точилки. Але на ринку їх представлено дуже багато, починаючи від простих (точильний камінь, ручна точилка) і закінчуючи професійними. Перед тим, як визначитися з вибором точилки, рекомендується врахувати кілька параметрів, про які розповімо далі.

Звертаємо увагу на лезо ножа

Залежно від призначення кухонника, його лезо може мати різноманітну форму, товщину, структуру. Ножі з прямим лезом та двостороннім типом заточування можна заточувати за допомогою різних точильних пристроїв. Якщо у ножа односторонній тип заточування, то варто віддати перевагу точильному каменю, мусату або точилці з абразивними елементами, що регулюються.

Що стосується ножів з односторонньою хвилястою кромкою, то для них також найкращим способом заточування стане застосуванням мусату з відповідними діаметром до виїмок на лезі. А ось для лез-пилок підійде механічна точила з трикутними абразивними компонентами.

Розбираємось у типах точилок

Залежно від типу точила визначається і рівень заточування леза. При виборі конкретного точильного інструменту рекомендується звертати увагу на:

  •     розмірні параметри;
  •     портативність девайса;
  •     призначення;
  •     власну майстерність.

Деякі моделі точилок, як точило Спайдерко можуть заточити абсолютно всі види ножів та інструментів, тоді як інші можуть застосовуватися лише для виконання конкретних завдань.

Самі пристрої можуть бути ручними, електричними, портативними, професійними (верстати для заточки ножів). Ручними і портативними відрізняються фіксованим кутом заточування і простотою використання, оскільки для заточування леза не потрібно мати спеціальні навички. Що стосується електричних моделей, то вони здатні швидко впоратися із поставленим завданням.

Вивчаємо матеріал точила

Абразив або матеріал точила визначає якість заточування та тривалість використання ножа. Залежно від цього параметра визначають:

  •     Керамічні – знімають мінімальну товщину металу. Їх актуально застосовувати для доведення та полірування лез.
  •     Алмазні – характеризуються зносостійкістю та тривалим ресурсом. За рахунок підвищеної щільності алмазу такі точила здатні швидко та якісно здійснити заточування. Але при цьому алмаз досить агресивний і здатний швидко видалити метал із ріжучої частини.
  •     З каменями Арканзас. У конструкції таких точил є натуральний камінь, який видобувається в Арканзасі. Він делікатно знімає метал із леза, дозволяє відполірувати ріжучу кромку до гостроти бритв.
  •     Карбідні – видаляє мінімум металу, характеризується міцністю та тривалим терміном служби.

Визначаємо точило за типом ріжучої кромки ножа

Щоб отримати якісний результат заточування, важливо підбирати точило, спираючись на лезо ножа. Для ножів із класичним прямим лезом можна застосовувати будь-який тип точила. Що стосується серрейторного леза (зубчастого), то для їх правильного заточування необхідно використовувати спеціальні точилки для ножів.