Навігація

  1. ➡️ Історія розвитку стрільби з лука з давніх часів
  2. ➡️ Становлення стрільби з лука як олімпійського виду спорту
  3. ➡️ Основні види лучного спорту
  4. ➡️ Який лук підходить для змагань?
  5. ➡️ Основні правила змагань під час стрільби з лука
  6. ➡️ Які дистанції для стрільби з лука?
  7. ➡️ Інвентар для стрільби з лука
  8. ➡️ У чому переваги стрільби з лука?

 

Лук - це давня метальна зброя, яка з'явилася значно раніше, ніж більшість іншої метальної зброї. Саме він удосконалювався протягом усієї своєї історії, впродовж тисячоліть, стаючи дедалі ефективнішим інструментом для полювання чи ураження інших цілей. Однаково високим попитом користувався мисливський лук серед воїнів і захисників та звісно ж мисливців, щоб витримувати сутички з будь-якими супротивниками.

Сьогодні стрільба з лука - це не тільки про полювання і точно не про війни, а про спорт. Стрільба з лука на олімпійських іграх - це популярна дисципліна, на якій спортсмени змагаються в точності стрільби. Переможцем стає конкретний спортсмен або команда, які змогли набрати найбільше очок. Незалежно від формату, саме стрільба з лука пробуджує азарт, відчуття адреналіну та дух суперництва.

Розглянемо детальніше історію стрільби з лука та історію олімпійського виду спорту, основні правила та необхідне екіпірування.

Історія розвитку стрільби з лука з давніх часів

Археологи сходяться на думці, що поява перших луків пов'язана ще з епохою палеоліту. Це період кам'яного віку - близько 2 500 000 років до нашої ери. Досі знаходять різні реквізити предків, за допомогою яких добували м'ясо. При цьому луки одночасно були затребуваним видом зброї серед усіх національностей - Скандинавські країни, Єгипет, Китай, Африка.

Разом із розвитком цивілізації та початком перших бойових сутичок, які відомі людству, у 12 столітті до нашої ери стародавні народи Азії застосовували лук для осипання супротивників із колісниць. А в Єгипті з 15 до 13 століття до нашої ери організовували змагання з ініціативи самих фараонів.

Як бачите, раніше лук для стрільби застосовували здебільшого для воєн і різних змагань. І тільки на початку 20 століття стрільба з лука була включена в офіційну програму змагань. Історія цього виду спорту на світовій спортивній арені йшла і з'являлася знову, змінювалися правила. Це розглянемо докладніше докладно. Хоча зараз стрільба з лука - це видовищне змагання, яке заворожує глядачів у всьому світі.

лучний спорт

Становлення стрільби з лука, як олімпійського виду спорту

На цьому історія стрільби з лука не закінчується. Вона продовжується, але як окремий вид мистецтва - вид спорту. Початок змагань зі стрільби з лука беруть свій початок ще в середніх віках. Уже в той час жодне свято та народні гуляння не проходили без таких веселощів. Давньокитайські чоловіки зі знаті й зовсім зобов'язані були навчатися стрільби, щоб однаково ефективно володіти зброєю на колісниці, коні або стоячи.

До олімпійської програми вперше стрільбу з лука включили 1900 року. Але в статусі олімпійської гри вона змогла протриматися виключно протягом 20 років, після чого її виключили. Далі вже просуванням цього виду спорту займалася Міжнародна федерація стрільби з лука (ФІТА), яка була заснована 1931 року.

Під егідою проходили міжнародні змагання та першості в різних регіонах. Уже 1988 року було сформовано

Середземноморський і Європейський союз зі стрільби з лука. Але 1972 року уніфікованих правил не існувало, що ускладнювало проведення різних світових першостей.

У 1972 році стрільбу з лука знову включили в програму олімпійських ігор і цього разу вже змогли затриматися. З 1980 року в рамках ігор проходили різні видовищні дуельні поєдинки, а змагання між командами почали проводитися з 1988 року.

Сьогодні на всіх олімпійських іграх та інших змаганнях змагання відбуваються як у командному, так і особистому заліку. Чоловіки та жінки змагаються окремо один від одного. Постріли здійснюються по мішенях із паперу, які мають діаметр 1,22 метра. Вони фіксуються на щитах під нахилом від поверхні землі.

На сучасних олімпійських іграх розігрують по 4 комплекти медалей - по 2 для жінок і чоловіків. Стандартно дальність стрільби з лука на змагання - 70 метрів, а різновид зброї один - класичний спортивний лук. Від усіх команд виступає по 3 учасники, кожен з яких здійснює по 72 постріли. У результаті 64 стрільці виходять в 1/32.

В Україні, як і в інших країнах колишнього Радянського Союзу, стрільба з лука набула поширення в 1960-х роках. Найуспішніші виступи були на олімпіаді в Москві 1980 року. При цьому стрільба з лука продовжує розвиватися в Україні, є повноцінні секції та окремі команди ентузіастів, які насолоджуються цим видом спорту.

Основні види лучного спорту

Як уже було зазначено, спорт зі стрільби з лука активно набирає обертів. І для більшості це не просто вид спорту, а улюблена справа. Це хобі, яким можна займатися на природі, або на спортивних секціях. Усе залежить від цілей. Є кілька базових напрямків стрільби з лука, які розвинені в Україні.

  • Стрільба за стандартами FITA. Різновид змагань, у рамках яких беруть участь професійні спортсмени. Усі змагання здійснюються на світових аренах.
  • Польова стрільба. Тип змагальних ігор, які проводяться на відкритих місцевостях. У цьому разі лучники стріляють по мішенях, які розташовані на різних відстанях. На відміну від більшості інших змагань, тут враховують безпосередньо точність влучень, а й здатність до адаптації до мінливих умов місцевості.
  • Біатлон із луком. Це вид змагань із луком, які проводяться виключно взимку. Тандем лижних перегонів і стрільби з лука. Суть полягає в тому, що лижник долає певну відстань на лижах, після чого повинен стріляти по мішенях. Якщо був промах, стрільця-лижника штрафують, додаючи час або додаткові кола. Аналог лижного біатлону, але там використовується гвинтівка.
  • Стрільба по вертикалі. Тип змагань з луком, при яких мішень розташована на стовпі з різної висоти над рівнем землі. Учаснику в цьому випадку потрібно буде стріляти з різної дальності знизу по мішенях, розташованих зверху. Це традиційно складно, але цікаво.
  • Тривимірна стрільба. Різновид стрільби з лука, який симулює реальне полювання. Традиційно проводиться на природі, а як мішень виступає не коло, а тривимірний макет тварини.
  • Фізкультурно-розважальна лучна стрільба. Як видно з назви, цей вид стрільби пов'язаний не тільки безпосередньо зі стріляниною, а й з виконанням різного роду фізичних вправ, завдань та ігор, які спрямовані на розвиток спритності, координації та вправності. Подібний варіант стрільби буде актуальним для дитини або літньої людини під керівництвом інструктора.

Як бачите, українцям доступна аматорська стрільба з лука, а також підготовка спортсменів на високому рівні. Це сприяє тому, що з кожним роком вона стає все більш доступною.

який вибрати лук для стрільби?

Який лук підходить для змагань?

Стандартно стрільба з лука здійснюється із застосуванням одного з луків, серед яких:

  1. Класичний лук. Модифікація із силою натягу тятиви від 15 до 20 кілограм зі швидкістю польоту стріли до 240 кілометрів на годину.
  2. Блоковий лук. Вид лука, який має силу натягу від 25 до 30 кілограмів завдяки додатковим пристосуванням, а швидкість вильоту стріли - до 320 кілометрів на годину.

Незалежно від того, здійснюється стрільба з блочного лука або класичного, використовуються стріли. Це древко з наконечником, оперенням і хвостовиком. Вони виробляються індивідуально під усіх стрільців. Розглянемо докладніше правила стрільби з лука.

Основні правила змагань при стрільбі з лука

Зазвичай спортсмен на змаганнях доводить, що він більш влучний, ніж інші учасники. Змагання здійснюються на природі та в приміщеннях. Стрільбище передбачає випуск 3 або 6 стріл. При пострілі 3 стріл дає 120 секунд, а при пострілі 6 стріл - 240 секунд.

Незалежно від формату змагань, усі вони починаються з кваліфікаційного етапу, де всі заявлені учасники демонструють свої навички. І тільки вже кращі з кращих демонструватимуть свій професіоналізм за правилами олімпійської системи, де буде визначено чемпіонів. Подібна система дійсна на чемпіонаті світу та Європи.

З метою стрільби застосовуються мішені FITA. Реквізити виготовляються з паперової основи, на якій зображені концентричні кола з різними кольорами. Встановлюється мішень на залізний щит, завдяки якому стріла не проходитиме наскрізь. Розмір цілі безпосередньо залежатиме від відстані.

Необхідно зазначити, що в центральній частині кола, яка позначає "десятку", розташоване додаткове коло. Воно вдвічі менше за діаметром. Подібна розмітка мішені адаптована, щоб можна було оперативно вирішити спірні ситуації.

Подібні змагання допустимі при боротьбі команди або одного учасника.

стріли для лука

Які дистанції для стрільби з лука?

Необхідно зазначити, що дальність стрільби з лука на змаганнях визначатиметься тим, де здійснюються безпосередньо змагання. Якщо вони відбуваються всередині закритого приміщення, то це 18, 30 або 50 метрів. 

Під час змагань на відкритому повітрі, дистанції можуть бути різними - 30, 50, 70 і 90 метрів для чоловіків, або 30, 50, 60 і 70 метрів для жінок. Під час змагань на олімпійських іграх дистанції становлять виключно 70 метрів.

Інвентар для стрільби з лука

Змагання зі стрільби з лука передбачають, що застосовуються виключно блокові або класичні лучні конструкції.

Саме останні застосовуються на олімпійських іграх. Але необхідно зазначити, що стрільба з блочного лука є більш стабільною. Але блокова модифікація застосовується більше для розваги та спортивних змагань. Але для змагань недостатньо тільки безпосередньо лука, потрібні також:

Змагання зі стрільби з лука мають на увазі, що застосовуються виключно блокові або класичні лучні конструкції.

Саме останні застосовуються на олімпійських іграх. Але необхідно зазначити, що стрільба з блочного лука є більш стабільною. Але блокова модифікація застосовується більше для розваги та спортивних змагань. Але для змагань недостатньо тільки безпосередньо лука, потрібні також:аксесуари для лука

  • спортивні стріли - це складна конструкція з наконечником, хвостовиком, оперенням і древком, що гарантує максимально стабільну поведінку в польоті;
  • реліз - спеціально призначений аксесуар, за допомогою якого здійснюється механічне захоплення за петельку;
  • крага - стабілізатор, який кріпиться до нижньої частини рукоятки лука, підвищує рівень контролю при здійсненні пострілу.

Настійно рекомендується використовувати спеціальний одяг, що гарантуватиме безпеку і результативність пострілу. Традиційно до списку екіпіровки входить: нагрудник, сагайдак, закрите взуття, кепка і, звісно ж, рукавичка для стрільби з лука, щоб зберегти пальці.

У чому переваги стрільби з лука?

Необхідно зазначити, що стрільба з лука набирає все більшої популярності, чому сприяють абсолютно різні причини.

Наприклад, позитивно впливає на фізичну форму і здоров'я. Стрільба з лука чинитиме зміцнювальний вплив на м'язи плечей, спини і преса. Завдяки цьому формується правильна постава.

Поліпшенню зору сприятиме необхідність концентрації на мішенях, розташованих на різних відстанях. Для стрільби потрібно контролювати дихання, тому зміцнюються бронхи та легені. Жодних обмежень за віком і статтю. Стрільба з лука - це той вид спорту, який відкритий абсолютно для всіх. І продовжувати кар'єру можна протягом тривалого часу.

Очевидно, що стрільба з лука - це цікавий вид спорту і хобі, яке не може залишити байдужим жінок і чоловіків. Разом з цим наш інтернет-магазин потурбувався про те, щоб стрільба з лука ставала дедалі доступнішою. У нас ви можете придбати блокові та класичні види луків, а також різні аксесуари. Завжди проконсультуємо з потрібних питань.